Wybrano konsorcja do utworzenia fabryk sztucznej inteligencji, które pobudzą innowacje w zakresie sztucznej inteligencji w UE

10 grudnia 2024

Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) wybrało siedem wniosków dotyczących utworzenia i eksploatacji pierwszych fabryk sztucznej inteligencji w całej Europie. Jest to ważny kamień milowy dla Europy w budowaniu kwitnącego ekosystemu do szkolenia zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji i opracowywania rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji. UE jest teraz o krok bliżej realizacji zobowiązania przewodniczącej Ursuli von der Leyen do utworzenia pierwszych fabryk sztucznej inteligencji.

Pierwsze fabryki sztucznej inteligencji będą stanowiły inwestycję o wartości 1,5 mld euro, łączącą finansowanie krajowe i unijne. Połowa tej kwoty zostanie sfinansowana przez UE w ramach programu „Cyfrowa Europa” na rzecz infrastruktury sztucznej inteligencji oraz programu „Horyzont Europa” na rzecz usług AFI. Wybrane fabryki sztucznej inteligencji będą zlokalizowane w wiodących ośrodkach badawczych i technologicznych w całej Europie:

  • Barcelona, Hiszpania: „BSCAIF”w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie
  • Bolonia, Włochy: „IT4LIA”w CINECA – Bologna Tecnopolo
  • Kajaani, Finlandia: „LUMIAFI”w CSC
  • Bissen, Luksemburg: „Meluxina-AI”w LuxProvide
  • Linköping, Szwecja: „MIMER”na Uniwersytecie w Linköping
  • Stuttgart, Niemcy: „HammerHAI”na Uniwersytecie w Stuttgarcie
  • Ateny, Grecja: „Pharos”w GRNET

Siedem fabryk sztucznej inteligencji obejmuje 15 państw członkowskich i dwa państwa uczestniczące w EuroHPC. Portugalia, Rumunia i Turcja przystąpiły do AFI BSC; Austria i Słowenia przystąpiły do ITA4LIA; a Czechy, Dania, Estonia, Norwegia i Polska przystąpiły do AFI LUMI.

Pięć z wybranych witryn hostingowych wdroży zupełnie nowe, światowej klasy superkomputery zoptymalizowane pod kątem sztucznej inteligencji, mianowicie w Finlandii, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu i Szwecji. Fabryka sztucznej inteligencji w Hiszpanii będzie wynikiem modernizacji istniejącego systemu EuroHPC, MareNostrum 5. W Grecji powstanie i będzie działać fabryka sztucznej inteligencji, powiązana z superkomputerem DAEDALUS, superkomputerem EuroHPC, który jest obecnie wdrażany w Grecji. Fabryki AI w Hiszpanii i Finlandii będą również wyposażone w platformę eksperymentalną, zapewniającą najnowocześniejszą infrastrukturę do opracowywania i testowania innowacyjnych modeli i aplikacji AI oraz wspierającą współpracę w całej Europie.

Te fabryki sztucznej inteligencji ponad dwukrotnie podwoją moc obliczeniową EuroHPC, zaspokajając szczególne potrzeby i zwiększając europejskie zdolności w zakresie sztucznej inteligencji. Będą one rozmieszczane w latach 2025–2026.

Kontekst

Fabryki sztucznej inteligencji połączą kluczowe składniki potrzebne do osiągnięcia sukcesu w AI: moc obliczeniowa, dane i talent. Zapewnią one dostęp do ogromnej mocy obliczeniowej, której przedsiębiorstwa typu start-up, przemysł i naukowcy potrzebują do opracowania swoich modeli i systemów sztucznej inteligencji. Na przykład europejskie duże modele językowe lub wyspecjalizowane pionowe modele sztucznej inteligencji koncentrujące się na konkretnych sektorach lub dziedzinach.

Fabryki sztucznej inteligencji zwiększą nowe zastosowania przemysłowe sztucznej inteligencji i umożliwią przedsiębiorstwom typu start-up i MŚP zajmującym się sztuczną inteligencją rozwój w kluczowych sektorach strategicznych dla UE, w tym w dziedzinie zdrowia i nauk przyrodniczych, produkcji, klimatu i środowiska, finansów, sektora motoryzacyjnego i systemów autonomicznych, cyberbezpieczeństwa, sektora rolno-technologicznego i rolno-spożywczego, edukacji, sztuki i kultury, zielonej gospodarki i przestrzeni kosmicznej.

Oczekuje się, że ekosystemy sztucznej inteligencji będą się rozwijać wokół superkomputerów EuroHPC, łącząc uniwersytety i środowisko akademickie, ośrodki obliczeń superkomputerowych, przemysł i podmioty finansowe. Pozwoli to połączyć doskonałość i talenty z możliwościami finansowymi potrzebnymi do rozwoju biznesu i zwiększenia skali.

Kolejne kroki

Inne państwa członkowskie wykazały zainteresowanie przystąpieniem do nowo wybranych fabryk sztucznej inteligencji lub utworzeniem nowych fabryk sztucznej inteligencji. Następną datą graniczną dla państw członkowskich do przedłożenia dalszych wniosków dotyczących fabryk sztucznej inteligencji jest 1 lutego 2025 r.

Źródło: Komisja Europejska

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *