4 grudnia 2024 Rada osiągnęła porozumienie w sprawie proponowanych ram dotyczących dostępu do danych finansowych (FIDA). Ramy te mają otworzyć dostęp instytucji finansowych do danych klientów drugiej strony.
Większa dostępność danych
Lepsza wymiana danych umożliwiłaby uczestnikom rynku docieranie do konsumentów z ofertą wysoce spersonalizowanych produktów i usług finansowych, obejmujących na przykład możliwości inwestycyjne, usprawnione procesy składania wniosków o pożyczki czy produkty o niższej stopie procentowej.
Pozwoliłoby to stworzyć bardziej konkurencyjny sektor finansowy i poprawić dostęp konsumentów – w szczególności osób prywatnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) – do finansowania.
Proponowane rozporządzenie ma służyć osiągnięciu tego celu poprzez: wprowadzenie zharmonizowanych przepisów dotyczących rodzajów udostępnianych danych i sposobów ich udostępniania, wspieranie przejrzystości i porównywalności oraz zapewnienie odpowiedniego wynagrodzenia posiadaczy danych udostępniających takie dane.
Jednocześnie, aby zapewnić odpowiednią ochronę klientów, nowe ramy gwarantowałyby, że klienci zachowają skuteczną kontrolę nad swoimi danymi. Ponadto proponowane rozporządzenie upoważniłoby Europejskie Urzędy Nadzoru do wydawania wytycznych w celu zapewnienia ochrony przed niesprawiedliwym traktowaniem lub ryzykiem wykluczenia.
Stanowisko Rady
Rada w swoim stanowisku w dużej mierze popiera pierwotny wniosek Komisji, przyjmując stopniowe podejście do wdrażania systemu. Doprecyzowuje zakres rozporządzenia poprzez określenie, które konkretnie zbiory danych, produkty lub sektory mają być objęte przepisami i podlegać ich stosowaniu, a także wskazuje ramy czasowe uruchomienia obowiązku udostępniania danych. Rada wykluczyła na przykład dane dotyczące pracowniczych programów emerytalnych, ale dała państwom członkowskim możliwość ich włączenia do systemu. Dała ona również systemom udostępniania danych możliwość wprowadzenia ograniczenia czasowego w odniesieniu do danych klienta, które mają być udostępniane, jeżeli nie są one od razu dostępne w formie cyfrowej.
Rada zaostrzyła przepisy mające zastosowanie do dostawców usług z zakresu informacji finansowych z państw trzecich, którzy są podmiotami uprawnionymi do dostępu do danych klientów i korzystania z nich w celu oferowania usług takich jak doradztwo finansowe i osobiste zarządzanie finansami. Ponadto stanowisko Rady przewiduje, że podmioty, które kwalifikują się jako strażnicy dostępu, mają być ściśle regulowane i nadzorowane, tak by zapewnić uczciwą konkurencję.
Dalsze kroki
Dzięki osiągniętemu porozumieniu Rada może teraz negocjować ostateczny kształt przepisów z Parlamentem Europejskim. Po wypracowaniu porozumienia obie instytucje będą musiały formalnie przyjąć nowe przepisy, które następnie zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, a później wejdą w życie.
Kontekst
28 czerwca 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycje mające na celu wprowadzenie płatności i szerzej pojętego sektora finansowego w epokę cyfrową, a mianowicie przegląd dyrektywy o usługach płatniczych (dyskusje w toku) oraz uzgodnione 4 grudnia 2024r. w Radzie rozporządzenie o ramach dotyczących dostępu do danych finansowych (FIDA).
Propozycje te służą dostosowaniu ram prawnych UE w związku z trwającą transformacją cyfrową sektora finansowego oraz zagrożeniami i możliwościami, jakie transformacja ta stwarza zarówno dla konkurencyjności, jak i ochrony konsumentów.
Ramy FIDA uzupełniają proponowane rozporządzenie o usługach płatniczych, gdyż obejmują kwestię dostępu do danych finansowych innych niż dane dotyczące rachunków płatniczych. Służą promowaniu przyjmowania w sektorze finansowym modeli biznesowych opartych na danych.
Parlament Europejski uzgodnił swoje stanowisko negocjacyjne co do FIDA w kwietniu 2024 r.
Źródło: Rada Unii Europejskiej