Unia rynków kapitałowych: Rada przyjmuje ulepszone przepisy o unijnych usługach rozliczeniowych

25 listopada 2024

19 listopada 2024 r. Rada przyjęła nowe przepisy o usługach rozliczeniowych zmieniające rozporządzenie i dyrektywę w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (EMIR). Nowe przepisy mają zwiększyć atrakcyjność i odporność unijnego systemu usług rozliczeniowych, wspierać otwartą strategiczną autonomię UE i utrzymać stabilność finansową UE.

Rozporządzenie w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (EMIR) ustanawia przepisy o instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentach centralnych (CCP) i repozytoriach transakcji.

Nowe przepisy ulepszą unijne usługi rozliczeniowe dzięki usprawnieniu i skróceniu procedur, zwiększeniu spójności przepisów i wzmocnieniu nadzoru nad CCP. Przyczynią się one w szczególności do zmniejszenia nadmiernej zależności od pozaunijnych CCP o znaczeniu systemowym, gdyż nakładają na wszystkich istotnych uczestników rynku obowiązek posiadania aktywnych rachunków prowadzonych przez unijnych CCP i rozliczania reprezentatywnej części niektórych instrumentów pochodnych o znaczeniu systemowym na jednolitym rynku.

Kontekst

Instrumenty pochodne odgrywają ważną rolę w gospodarce, ale wiążą się też z pewnym ryzykiem. Pokazał to kryzys finansowy z 2008 r., który ujawnił słabości pozagiełdowych rynków instrumentów pochodnych.

Aby temu zaradzić, w 2012 r. UE przyjęła rozporządzenie w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (EMIR). Jego celem było zwiększenie przejrzystości na pozagiełdowych rynkach instrumentów pochodnych, złagodzenie ryzyka kredytowego i zmniejszenie ryzyka operacyjnego.

7 grudnia 2022 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący nowelizacji rozporządzenia i dyrektywy w sprawie infrastruktury rynku europejskiego, aby pogłębić unię rynków kapitałowych UE, udoskonalić obowiązujące przepisy i zwiększyć atrakcyjność unijnego systemu usług rozliczeniowych.

Przyjęcie tych aktów przez Radę jest wynikiem porozumienia z Parlamentem Europejskim, które osiągnięto w pierwszym czytaniu w zwykłej procedurze ustawodawczej.

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *