12 grudnia 2024 r. Komisja przyjęła jednomyślną decyzję Rady o zniesieniu kontroli na wewnętrznych granicach lądowych z Rumunią i Bułgarią od 1 stycznia 2025 r. Ten ważny krok kończy pełne wejście obu krajów do strefy Schengen. To nie tylko wzmacnia strefę Schengen, ale także jeszcze bardziej wzmocni rynek wewnętrzny, zwiększy podróże, handel i turystykę. Solidna strefa Schengen wzmacnia jedność UE i czyni ją silniejszą w skali globalnej.
Decyzja ta oznacza, że od 1 stycznia 2025 r. obywatele będą mogli podróżować bez kontroli na granicach lądowych do Bułgarii i Rumunii oraz pomiędzy tymi państwami.
Od grudnia ubiegłego roku, kiedy Rada podjęła decyzję o przyjęciu Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen, oba państwa członkowskie podjęły wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia sprawnego stosowania przepisów Schengen od 31 marca 2024 r. Tego dnia zniesiono kontrole na wewnętrznych granicach powietrznych i morskich, a przepisy Schengen zaczęły obowiązywać, w tym w zakresie wydawania wiz Schengen.
Ramy współpracy , które Komisja uruchomiła w marcu tego roku z Bułgarią i Rumunią, opierają się na pomyślnym wdrożeniu projektów pilotażowych dotyczących szybkich procedur azylowych i powrotowych. Oba kraje będą dalej wspierać wspólne europejskie wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa UE na zewnętrznych granicach UE i rozwiązywania problemów migracyjnych. Komisja będzie również nadal oferować wsparcie finansowe i pomoc Frontexu obu państwom członkowskim.
Jak wskazano w raporcie State of Schengen 2024 , strefa Schengen jest silna i pozostaje najczęściej odwiedzanym miejscem na świecie. Gwarantując płynne i bezpieczne podróże do regionu liczącego prawie 450 milionów ludzi, strefa Schengen jest niezbędna dla Unii Europejskiej, jej obywateli i przedsiębiorstw. Dzięki temu, że Bułgaria i Rumunia są teraz w pełni częścią strefy Schengen, podejmujemy kolejny kluczowy krok w celu zbudowania silnej i połączonej Unii.
Kontekst
Od przystąpienia do UE Bułgaria i Rumunia stosowały części ram prawnych Schengen (dorobku Schengen), m.in. te dotyczące kontroli na granicach zewnętrznych, współpracy policyjnej i korzystania z systemu informacyjnego Schengen.
30 grudnia 2023 r. Rada przyjęła decyzję o stosowaniu od 31 marca 2024 r. pozostałych części dorobku Schengen oraz o zniesieniu kontroli osób na wewnętrznych granicach powietrznych i morskich.
Strefa Schengen to największa strefa swobodnego podróżowania na świecie. Kontrole graniczne między Francją, Niemcami, Belgią, Holandią i Luksemburgiem zostały po raz pierwszy zniesione w 1985 r. Strefa Schengen liczy obecnie 29 państw (25 z 27 państw członkowskich, a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), czyli obejmuje 420 mln osób. Na granicach wewnętrznych z Cyprem nie zniesiono jeszcze kontroli, natomiast Irlandia nie należy do strefy Schengen.
Źródło: Rada Unii Europejskiej/ Komisja Europejska