19 listopada br. Rada przyjęła nowe rozporządzenie o działalności ratingowej z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG). Nowe przepisy mają na celu poprawę spójności, przejrzystości i porównywalności działalności ratingowej w UE, aby zwiększyć zaufanie inwestorów do zrównoważonych produktów finansowych.
Ratingi ESG zawierają opinię na temat profilu przedsiębiorstwa lub instrumentu finansowego pod kątem zrównoważonego rozwoju – oceniają ich wpływ na społeczeństwo i środowisko oraz ich narażenie na ryzyko związane z powyższymi kwestiami.
Ratingi te mają coraz większy wpływ na funkcjonowanie rynków kapitałowych oraz na zaufanie inwestorów do zrównoważonych produktów inwestycyjnych.
Nowe przepisy mają zwiększyć wiarygodność i porównywalność ratingów ESG: poprawić przejrzystość i rzetelność działań dostawców ratingów i zapobiegać potencjalnym konfliktom interesów.
Dokładnie mówiąc, dostawcy ratingów ESG, którzy mają siedzibę w Unii, będą musieli uzyskać zezwolenie Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Będą też musieli podlegać jego kurateli i przestrzegać wymogów przejrzystości, zwłaszcza co do metodyki i źródeł informacji. Dostawcy ratingów ESG, którzy mają siedzibę poza Unią, lecz chcą prowadzić działalność w Unii, będą musieli uzyskać zatwierdzenie swoich ratingów ESG przez upoważnionego unijnego dostawcę ratingów ESG, zostać uznani na podstawie kryterium ilościowego lub zostać włączeni do unijnego rejestru dostawców ratingów ESG na podstawie decyzji w sprawie równoważności.
Rozporządzenie wprowadza zasadę rozdziału działalności ratingowej od innych rodzajów działalności, aby zapobiegać konfliktom interesów.
Kontekst
13 czerwca 2023 r. Komisja przedstawiła projekt rozporządzenia o działalności ratingowej z zakresu ESG. Przyjęcie tego aktu przez Radę jest wynikiem porozumienia z Parlamentem Europejskim, które osiągnięto w pierwszym czytaniu w zwykłej procedurze ustawodawczej.
Źródło: Rada Unii Europejskiej