5 listopada br. Rada ostatecznie zatwierdziła unijne przepisy określające warunki, na jakich postępowanie w sprawie karnej wszczętej w jednym państwie członkowskim może zostać przekazane innemu państwu członkowskiemu.
W związku ze wzrostem przestępczości transgranicznej wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych w UE coraz częściej mierzy się z sytuacjami, w których kilka państw członkowskich ma jurysdykcję w zakresie ścigania w tej samej sprawie. Przyjęty akt to pierwszy szczegółowy instrument UE regulujący przekazywanie postępowań.
Przepisy te będą mieć zasadnicze znaczenie dla zapewnienia, aby postępowanie przygotowawcze w sprawie przestępstwa lub jego ściganie odbywało się w państwie najodpowiedniejszym do tego celu. Zapobiegać mają również niepotrzebnym równoległym postępowaniom (dotyczącym tego samego podejrzanego) w różnych państwach UE. Tym samym pomogą skuteczniej zwalczać przestępczość transgraniczną.
Dzięki przyjętym 5 listopada przepisom podstawowe prawa podejrzanego lub oskarżonego będą lepiej chronione w trakcie przekazywania postępowania karnego z jednego państwa do innego.
Wspólne przepisy dotyczące przekazywania postępowań
W myśl nowych przepisów organy krajowe będą podejmować decyzję w sprawie złożenia wniosku o przekazanie postępowania (do innego państwa członkowskiego), opierając się na liście kryteriów. Kryteria te obejmują kwestie takie jak to, czy przestępstwo zostało popełnione na terytorium państwa członkowskiego, do którego ma zostać przekazane postępowanie, lub czy przebywa w nim co najmniej jeden podejrzany lub oskarżony.
Dalsze kroki
Rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zacznie być bezpośrednio stosowane dwa lata po wejściu w życie.
Źródło: Rada Unii Europejskiej