Rada przedłuża sankcje gospodarcze dla Rosji o kolejne 6 miesięcy

24 lipca 2024

22 lipca br. Rada przedłużyła o kolejne 6 miesięcy, czyli do 31 stycznia 2025 r., obowiązywanie unijnych sankcji w związku z tym, że Rosja kontynuuje działania destabilizujące Ukrainę.

Po raz pierwszy sankcje zostały wprowadzone w 2014 r., a od lutego 2022 r. zostały znacznie rozszerzone w reakcji na niczym niesprowokowaną, nieuzasadnioną i bezprawną agresję wojskową Rosji przeciwko Ukrainie.

Obecnie składają się na nie szerokie środki sektorowe, w tym ograniczenia w dziedzinie handlu, finansów, technologii i towarów podwójnego zastosowania, przemysłu, transportu i dóbr luksusowych. Sankcje obejmują też zakaz importu lub transferu ropy naftowej i niektórych produktów ropopochodnych transportowanych drogą morską z Rosji do UE, wyłączenie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT, a także zawieszenie w Unii Europejskiej działalności nadawczej i licencji szeregu wspieranych przez Kreml mediów dezinformacyjnych. Ponadto konkretne środki umożliwiają UE ukrócenie obchodzenia sankcji.

Dopóki bezprawne działania Rosji naruszają zakaz użycia siły, co stanowi poważne naruszenie zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, należy utrzymać w mocy wszystkie środki nałożone przez UE i w razie potrzeby wprowadzić dodatkowe.

Kontekst

31 lipca 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/512/WPZiB o sankcjach w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację w Ukrainie.

Oprócz sankcji gospodarczych UE wprowadziła też różne inne środki wymierzone w Rosję. Są wśród nich ograniczenia w stosunkach gospodarczych z bezprawnie anektowanym Krymem, z Sewastopolem oraz z niekontrolowanymi przez ukraiński rząd obszarami w obwodach chersońskim, donieckim, ługańskim i zaporoskim. UE nałożyła też sankcje indywidualne na szeroką grupę osób i podmiotów (zamrożenie aktywów i ograniczenia podróży), a także zastosowała środki dyplomatyczne.

Od 24 lutego 2022 r. UE przyjęła 14 bezprecedensowych, dotkliwych pakietów sankcji w odpowiedzi na pełnoskalową inwazję wojskową Rosji na Ukrainę.

W konkluzjach z 27 czerwca 2024 r. Rada Europejska potwierdziła swoje poparcie dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz niezachwiane zobowiązanie UE do dalszego zapewniania Ukrainie i jej ludności wsparcia politycznego, finansowego, gospodarczego, humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego. Ponadto Rada Europejska zdecydowanie potępiła niedawną eskalację działań wojennych ze strony Rosji, w szczególności kolejne wzmożone ataki na ludność cywilną oraz infrastrukturę cywilną i krytyczną, zwłaszcza w sektorze energetycznym.

Źródło: Rada Unii Europejskiej 

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *