Przekazanie wpływów z immobilizowanych rosyjskich aktywów udostępnionych na wsparcie Ukrainy w wysokości 1,5 mld euro

31 lipca 2024

26 lipca br. UE udostępniła Ukrainie pierwszą płatność w wysokości 1,5 mld euro wygenerowanych z immobilizowanych aktywów rosyjskich. Przychody te generowane przez unijne podmioty i przechowywane przez centralne depozyty papierów wartościowych (CDPW), a pochodzące z immobilizowanych rosyjskich aktywów państwowych zostały udostępnione Komisji przez Euroclear jako pierwsza transza 23 lipca. Pieniądze te zostaną teraz przekazane za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju Instrumentowi na rzecz Ukrainy, aby wesprzeć zdolności wojskowe Ukrainy oraz jej odbudowę.

Unieruchomienie aktywów Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej wynika z sankcji UE wobec Rosji przyjętych w następstwie wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. W tym kontekście nadzwyczajne przychody generowane przez unijne podmioty nie należą do Rosji i znajdują się w posiadaniu CDPW. UE zaczyna teraz przekazywać te dochody Ukrainie.

Kontekst

W odpowiedzi na brutalną i nieuzasadnioną inwazję Rosji na Ukrainę Unia Europejska i jej państwa członkowskie przyjęły szereg pakietów środków ograniczających (sankcji) wobec Rosji.

W ramach tych sankcji unieruchomiono aktywa Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej znajdujące się w UE. Zakaz transakcji związanych z aktywami i rezerwami Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej i jego podmiotów powiązanych prowadzi do nadzwyczajnej i nietypowej akumulacji środków pieniężnych i depozytów w bilansach CDPW z tytułu zapadalności instrumentów finansowych i generuje nadzwyczajny przychód.

W następstwie wniosków Komisji i Wysokiego Przedstawiciela w lutym 2024 r. Rada postanowiła, że centralne depozyty papierów wartościowych przechowujące ponad 1 mln euro aktywów i rezerw Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej, które zostały unieruchomione na podstawie unijnych sankcji, muszą wydzielić nadzwyczajne salda gotówkowe przyrastające w wyniku unijnych sankcji oraz że nie wolno im dysponować wynikającymi z tego zyskami netto generowanymi przez unijne podmioty.

W następstwie wniosków Komisji i Wysokiego Przedstawiciela z marca Rada przyjęła 21 maja 2024 r. zestaw aktów prawnych umożliwiający wykorzystanie tych zysków netto na rzecz Ukrainy.

Źródło: Komisja Europejska

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *