Porozumienie Rady i Parlamentu co do wymogów dotyczących sprawozdawczości finansowej w celu łatwiejszej wymiany danych

24 grudnia 2024

17 grudnia 2024 r. Rada i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie projektu dotyczącego uproszczenia niektórych wymogów sprawozdawczych w dziedzinie usług finansowych i wsparcia inwestycyjnego (ułatwienie wymiany danych). Nowe rozporządzenie zmniejszy obciążenia administracyjne dla organów sektora finansowego dzięki uproszczeniu obowiązujących przepisów dotyczących wymiany danych między europejskimi urzędami nadzoru i innymi organami w sektorze finansowym oraz dzięki ograniczeniu nowych wymogów sprawozdawczych.

Rada i Parlament uzgodniły, że Wspólny Komitet Europejskich Urzędów Nadzoru wraz ze wszystkimi właściwymi organami przygotują sprawozdanie na temat ewentualnego ustanowienia zintegrowanego systemu sprawozdawczości. Zintegrowany system sprawozdawczości obejmowałby wspólny słownik danych oraz przestrzeń danych do gromadzenia i wymiany informacji. Sprawozdanie zostanie sporządzone w ciągu 5 lat od wejścia w życie rozporządzenia. Następnie Komisja oceni, czy należy przedłożyć wniosek ustawodawczy, by ustanowić taki system.

We wstępnym porozumieniu określono, że zakres wymiany informacji będzie ograniczony do informacji uzyskanych wyłącznie na mocy prawa UE. Właściwe organy krajowe będą uczestniczyć w wymianie informacji na zasadzie dobrowolności. Wymiana danych będzie opierać się na zasadzie „jednorazowego zgłaszania danych”. Chodzi o to, by organy sektora publicznego przed zwróceniem się o informacje do instytucji finansowych sprawdzały, czy informacje te zostały już udostępnione innym organom. Wyjątek stanowiłyby pilne wnioski.

Rada i Parlament uzgodniły włączenie Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji (SRB), Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego Europejskiego Banku Centralnego (SSM) oraz nowo utworzonego Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA) do grupy organów objętych zakresem nowego porozumienia dotyczącego wymiany danych.

Wymiana informacji powinna odbywać się z udziałem europejskich urzędów nadzoru i Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS), które powinny dzielić się informacjami otrzymanymi od właściwych organów krajowych z innymi europejskimi urzędami nadzoru oraz organami unijnymi i krajowymi.

Wstępne porozumienie wprowadza również zmiany do rozporządzenia w sprawie InvestEU. Zmienia się częstotliwość składania sprawozdań (co roku zamiast co pół roku), co zmniejsza obłożenie pracą i obciążenie administracyjne we wszystkich segmentach InvestEU i nie zakłóca realizacji programu.

Dalsze kroki

Zanim zostanie formalnie przyjęte, wstępne porozumienie musi teraz zostać zatwierdzone przez Radę i Parlament. Po przyjęciu ostateczny tekst ukaże się w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie.

Kontekst

17 października 2023 r. Komisja przedłożyła projekt przeglądu przepisów UE dotyczących sprawozdawczości w dziedzinie usług finansowych i wsparcia inwestycyjnego.

Celem jest skuteczniejsze gromadzenie danych oraz unikanie podwójnej sprawozdawczości, na czym bezpośrednio skorzystają organy europejskie i krajowe, a pośrednio – podmioty w sektorze finansowym zobowiązane dostarczać informacje.

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *