Porozumienie Rady i Parlamentu w kwestii opóźnienia o dwa lata sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju dla niektórych sektorów i przedsiębiorstw z państw trzecich

12 lutego 2024

7 lutego br. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie co do dyrektywy dotyczącej terminów przyjęcia standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju dla określonych sektorów i przedsiębiorstw z państw trzecich. Nowe przepisy zmieniają dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Porozumienie to da przedsiębiorstwom więcej czasu na przygotowanie się na wejście w życie sektorowych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz szczegółowych standardów dla dużych przedsiębiorstw spoza UE. Te dwa zestawy standardów zostaną przyjęte w czerwcu 2026 r., czyli dwa lata później niż pierwotnie planowano.

Wniosek Komisji

Prawo UE wymaga, aby spółki notowane na giełdzie ujawniały informacje o zagrożeniach i możliwościach wynikających z kwestii społecznych i środowiskowych, aby pomóc inwestorom, społeczeństwu obywatelskiemu, konsumentom i innym zainteresowanym stronom w ocenie ich działalności pod względem zielonego i społecznego zrównoważonego rozwoju. Aby ułatwić tę sprawozdawczość, 31 lipca 2023 r. Komisja przyjęła pierwsze standardy przekrojowe oraz standardy dotyczące wszystkich zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem. Po nich powinny wejść w życie standardy sektorowe, standardy dla MŚP oraz standardy dla przedsiębiorstw z państw trzecich, których obrót w UE wynosi 150 mln EUR i które mają co najmniej jedną spółkę zależną lub oddział w UE. Przyjęcie wszystkich tych nowych standardów zaplanowano na 30 czerwca 2024 r.

Uzgodniona 7 lutego br. przez współprawodawców dyrektywa przesuwa przyjęcie nowych standardów do 30 czerwca 2026 r. Pozwoli to przedsiębiorstwom skupić się na wdrożeniu pierwszego zestawu standardów. Zapewni to również więcej czasu na opracowanie sektorowych standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także standardów dla określonych przedsiębiorstw z państw trzecich. W odniesieniu do przedsiębiorstw z państw trzecich przepisy będą miały zastosowanie od roku obrotowego 2028 r., jak określono w zmienionej dyrektywie CSRD.

Uzgodnienia

W ramach wstępnego porozumienia utrzymano cele wniosku Komisji, ale zmieniono charakter prawny tekstu (z decyzji Komisji na dyrektywę), aby zapewnić spójność z podstawą prawną wniosku. Uzgodniony tekst zakłada również opublikowanie przez Komisję ośmiu sektorowych standardów sprawozdawczości, gdy tylko będą one gotowe przed nowym terminem 30 czerwca 2026 r. Państwa członkowskie nie będą musiały transponować tej dyrektywy, ponieważ ukierunkowane zmiany dotyczą przyznanego Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych.

Dalsze kroki

Wstępne porozumienie Rady z Parlamentem Europejskim musi teraz zostać zatwierdzone i formalnie przyjęte przez obie instytucje.

Kontekst

W swoim komunikacie pt. „ Długoterminowa konkurencyjność UE: perspektywa na przyszłość po 2030 r.” Komisja wskazała sprawozdawczość jako jedno z głównych obciążeń dla ogółu przedsiębiorstw, a w szczególności dla MŚP. W związku z tym zaproponowała ograniczenie obowiązków sprawozdawczych o 25% bez naruszania powiązanych celów politycznych.
17 października 2023 r. Komisja przedstawiła wniosek w sprawie odroczenia o dwa lata terminów przyjęcia sektorowych standardów w zakresie zrównoważonego rozwoju i podobnych standardów dla niektórych przedsiębiorstw spoza UE, tak by dać więcej czasu na wdrożenie pierwszej partii standardów i przygotować się na kolejne. Wniosek ten wchodzi w skład pierwszego pakietu środków racjonalizacji wymogów w zakresie sprawozdawczości i jest spójny z pakietem pomocy dla MŚP.

Źródło: Rada Europejska

 

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *