Polskie sądownictwo: jednoczy nas praworządność

15 lutego 2021
Knowledge Base

Rok po Marszu Tysiąca Tóg w Warszawie kilkudziesięciu sędziów (i obywateli) przeszło niedawno wirtualną trasę ze stolicy Polski do Luksemburga, siedziby Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Inicjatorem była Iustitia, polskie stowarzyszenie siostrzane NVvR. Jako motto Iustitia wprowadziła hashtag #theruleoflawunitesus, aby pokreślić ważność praworządności i solidarności sędziów na całym świecie. Ostateczny cel, 1324 km, był więcej niż osiągnięty. W sumie na całym świecie pokonano i przejechano ponad 11945 km.

[…]

Nagroda Nobla

Wysiłki Iustitii, aby dalej podnosić świadomość na temat praworządności w Europie i występować w obronie polskich sędziów zagrożonych ich niezależnością, skłoniły Jette Christensen, posłankę do parlamentu norweskiego, do nominowania Stowarzyszenia Sędziów Polskich do Pokojowej Nagrody Nobla. Iustitia pokazała wtedy, że postrzegają oni nominację jako „wsparcie w ich walce o demokratyczną Europę, opartą na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność słowa są zagrożone, nasz wspólny pokój jest zagrożony ”.

Medal Geuzena (Geuzenpenning)

Medal Geuzena przyznany jest w tym roku byłej prezes Sądu Najwyższego Małgorzacie Gersdorf za jej wielkie zaangażowanie na rzecz niezależnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Gersdorf była głównym gościem i mówcą na konferencji NVvR dotyczącej praworządności 29 listopada 2019 r. Aż do przejścia na emeryturę w 2020 roku opierała się bezprecedensowej kampanii zniesławienia, nękania i zastraszania przez prawicową konserwatywną partię PiS, która od zwycięstwa w wyborach w 2015 roku dąży do kontroli wymiaru sprawiedliwości. Gersdorf sprzeciwiła się również nagłemu obniżeniu wieku emerytalnego sędziów. Komisja Europejska sprzeciwiła się wcześniejszej emeryturze i z powodzeniem wniosła sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Po tym rządowi polskiemu zakazano wcześniejszego przechodzenia na emeryturę sędziów. Gersdorf następnie zakończyła swoją kadencję i przeszła na emeryturę w pierwotnym terminie prawniczym w kwietniu ubiegłego roku.

Medal Geuzena jest przyznawany corocznie osobom lub organizacjom zaangażowanym na rzecz praw człowieka i wręczany 13 marca w Grote Kerk we Vlaardingen (Królestwo Niderlandów). Z powodu koronawirusa i obostrzeń z nim związanych medal nie zostanie wręczony 13 marca tego roku, ale rok później. Gersdorf wygłosi jednak przemówienie w tym dniu.

 

Źródło: NVVR NIEUWS (Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak)

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *