NORDEA PRZYŁĄCZA SIĘ DO PIERWSZEJ FINANSOWEJ PLATFORMY HANDLOWEJ OPARTEJ NA TECHNOLOGII BLOCKCHAIN

13 grudnia 2017

Nordea dołączyła do konsorcjum we.trade, jako partner założycielski. Konsorcjum, wraz z IBM, opracowuje platformę opartą na technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT), która ma na celu zapewnienie firmom prowadzenie krajowego i zagranicznego handlu w łatwiejszy, bezpieczniejszy i wydajniejszy sposób. Jest to pierwsza taka finansowa platforma handlowa oparta na blockchain, stanowiąca ważny krok w praktycznym wdrażaniu DLT w branży finansowej. Podejmując inicjatywę we.trade, Nordea dołącza do Banco Santander, Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank, Société Générale i UniCredit, jako założyciel konsorcjum, dzięki czemu rozszerza ono swój zasięg geograficzny na rynki skandynawskie.

Platforma we.trade ułatwi bezpieczny handel międzynarodowy pomiędzy MŚP, płynnie łącząc strony zaangażowane w transakcję handlową, tj. kupującego, bank kupującego, sprzedającego, bank sprzedającego i przewoźnika. Platforma będzie dostępna z każdego podłączonego urządzenia bez przerwy 24 godzin na dobę. Ville Sointu, szef działu DLT & Blockchain w Nordei, stwierdza: „Przy obecnym szerokim spektrum inicjatyw dla rynków finansowych opartych na technologii blockchain sądzimy, że we.trade jest wykonalnym i atrakcyjnym rozwiązaniem. Z niecierpliwością czekamy na możliwość stworzenia skandynawskiej wersji przyszłości finansów.
Nordea planuje wdrożyć platformę we.trade dla swoich klientów w całej Skandynawii i jest pierwszym bankiem w regionie, który dostarcza rozwiązania handlowe dla klientów w oparciu o technologię DLT. Patrik Zekkar, szef działu Trade & Working Capital Management Sales w Nordei koncentruje się na korzyściach dla klientów: „Cieszymy się, z dołączenia do platformy we.trade i mamy nadzieję, że nasi klienci szybko na niej skorzystają. Platforma powinna uprościć procesy finansowe MŚP, ułatwiając zarządzanie, śledzenie i zabezpieczanie transakcji krajowych i zagranicznych. Dzięki naszemu systemowi klienci MŚP zabezpieczą i przyspieszą proces od zamówienia do rozliczenia transakcji – bo jest on szybszy niż tradycyjna wymiana dokumentów – przy jednoczesnym spełnieniu wymogów identyfikowalności. Przejrzystość platformy zapewni MŚP większe zaufanie przy rozpoczynaniu wymiany handlowej z nowymi partnerami na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.”
Planowana komercjalizacja platformy przewidywana jest w drugim kwartale 2018 r. Oczekuje się, że klienci testowi banków założycielskich będą mogli skorzystać z platformy wcześniej. Chociaż we.trade jest wspierany tylko przez dziewięć banków założycielskich, to konsorcjum we.trade jest otwartą platformą bankową. Ich przystąpienie do projektu innych banków ma pomóc w osiągnięciu standaryzacji, lepszej współpracy i odpowiedniego konsensusu.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *