Adam Glapiński/ Jakub Kamiński /PAP

Narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki

02 grudnia 2020

Prezes NBP prof. Adam Glapiński podczas przemówienia otwierającego tegoroczną edycję Kongresu Obsługi Gotówki ogłosił rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki. VI edycja Kongresu zorganizowana przez Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, odbyła się pod patronatem honorowym NBP. Podczas otwierającego przemówienia podkreślone zostało, że posiadanie złotego wpływa pozytywnie na zapewnienie sprawnego obiegu gotówkowego, szczególnie biorąc pod uwagę to, że dostępność gotówki jest fundamentem bezpiecznego funkcjonowania infrastruktury państwa. 

„Narodowy Bank Polski jako emitent narodowej waluty zawsze będzie obrońcą gotówki, polskich banknotów i monet, ponieważ zwłaszcza w trudnych sytuacjach zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki, pozbawione zewnętrznych wpływów i ryzyka przerwania realizacji zobowiązań” – powiedział Glapiński.

„My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek, wręcz przeciwnie – generuje ryzyka dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych oraz dla wolności poszczególnych obywateli. NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak nie zapomina przy tym o podstawie dającej nam wolność – o gotówce. Gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa” – dodał.

Jak podkreślił Glapiński – „Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku wspierania obrotu gotówkowego”.

Gotówka musi podlegać zatem specjalnej ochronie.

NBP ponowi swój postulat o wprowadzenie stosownego przepisu w ustawie o usługach płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów rozstrzygając jednoznacznie, że mają oni prawo dokonywać płatności w formie gotówkowej zawsze i wszędzie.

Podsumowanie?

„Bank stoi na stanowisku, że wszystkie instrumenty płatnicze powinny być wspierane w równym stopniu, a ich wybór jest wyłącznym prawem konsumentów i obywateli”.

Na stronie NBP do obejrzenia jest materiał video z przemówienia prof. Adama Glapińskiego. 

Źródło: NBP.pl

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *