Liderzy transformacji

02 marca 2021
Knowledge Base

Polska rywalizuje z najlepszymi w Unii Europejskiej w zakresie otwierania danych. Między innymi takie informacje zostały przekazane podczas spotkania pt. „Liderzy Transformacji” realizowanego we współpracy z Impact, GovTech Polska oraz Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji. Inicjatywa skierowana jest do najwyższej kadry menedżerskiej i ma na celu ułatwienie dyskusji w gronie liderów cyfryzacji w polskim sektorze publicznym. Jednym z tematów ostatniego spotkania w lutym br. był program otwierania danych publicznych. Czego się zatem dowiedzieliśmy?

Europejska czołówka

Jak się okazuje, w rankingu Komisji Europejskiej „Open Data Maturity 2020”, który ocenia poziom dojrzałości w zakresie otwierania danych publicznych, Polska po raz pierwszy jest liderem (tzw. trendsetterem). Przed 2017 r. byliśmy w grupie „obserwatorów” i dzięki skutecznemu wdrażaniu Programu Otwierania Danych Publicznych dynamicznie awansujemy.

Cztery lata temu przeszliśmy do grupy tzw. „szybko awansujących”, a od roku jesteśmy w europejskiej czołówce. Naszym celem jest tworzenie środowiska, w którym korzyści gospodarcze i społeczne, wynikające z otwartych danych, są dostrzegane i przekładają się na budowę innowacyjnych rozwiązań, modeli biznesowych i nowych miejsc pracy oraz wspierają podejmowanie decyzji strategicznych.

– Rozpoczęliśmy w 2016 r. od Programu Otwierania Danych Publicznych, którego realizacja zakończyła się w 2020 r. Obecnie kontynuujemy i rozwijamy kierunki strategiczne w Programie Otwartych Danych na lata 2021-2027 – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. – W zakresie otwierania danych skutecznie rywalizujemy z najlepszymi w Unii Europejskiej – dodał.

Efektywne decyzje

– Udało nam się zbudować dużą bazę na portalu www.dane.gov.pl. Coraz więcej instytucji dołącza do nas, udostępnia dane. Co ważne, także coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczyna rozumieć, że warto podejmować decyzje biznesowe w oparciu o dane – powiedział Adam Andruszkiewicz. – Chcemy wskazywać korzyści otwartych danych i pokazywać, dlaczego warto się na nich opierać. Decyzje podejmowane w oparciu o dostępność danych są o wiele bardziej efektywne i przynoszą lepsze rezultaty – wskazał sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Na portalu udostępnianych jest ponad 19 500 zasobów – sprawdzonych, skatalogowanych i na bieżąco aktualizowanych danych z ponad 130 instytucji. Niektóre – dostępne na naszym portalu – zasoby są otwarte przez API, czyli kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. Na portalu można znaleźć dane z zakresu takich obszarów jak zdrowie, bezpieczeństwo, biznes i gospodarka, budżet i finanse publiczne, kultura, nauka i oświata, czy administracja publiczna.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *