Grupa G7 ogłosiła wytyczne dotyczące zapobiegania uchylania się od kontroli wywozu oraz sankcji

27 września 2024

24 września br.  Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania oraz Unia Europejska (G7) opublikowały po raz pierwszy w historii wspólne wytyczne dla przemysłu dotyczące zapobiegania obchodzenia kontroli eksportu i sankcji nałożonych na Rosję.

„Zapobieganie pozyskiwania przez Rosję komponentów potrzebnych do zasilania śmiercionośnych pocisków i bezzałogowych statków powietrznych jest najwyższym priorytetem dla członków G7” – powiedział zastępca sekretarza ds. egzekwowania przepisów eksportowych Matthew S. Axelrod. “Wysiłki G7 w zakresie przeciwdziałania dywersji nie mogą jednak odnieść sukcesu bez partnerstwa z przemysłem, dlatego też wydaliśmy pierwszy w historii dokument zawierający stosowne wytyczne, którego celem jest dostarczenie przemysłowi w całej G7 informacji niezbędnych do identyfikacji i reagowania na zmieniające się taktyki obchodzenia ograniczeń przez Rosję”.

Wspólne wytyczne określają następujące obszary priorytetowe:

  • Przedmioty (towary), które stwarzają zwiększone ryzyko skierowania do Rosji;
  • Sygnały ostrzegawcze (red flags) wskazujące na potencjalne unikanie kontroli eksportu i/lub sankcji; i
  • Najlepsze praktyki, które branża może wykorzystać w celu uwzględnienia tych sygnałów ostrzegawczych i przeprowadzenia wzmocnionej należytej staranności (enhanced due diligence).

24 września w Brukseli spotkali się Przedstawiciele Podgrupy Roboczej G7 ds. Egzekwowania Kontroli Eksportu, aby ogłosić wydanie dokumentu z wytycznymi oraz potwierdzić swoje stałe zaangażowanie na rzecz solidnej, wielostronnej kontroli wywozu i egzekwowania sankcji. Wydając dokument, Podgrupa Robocza G7 ma na celu pomóc branży w identyfikowaniu ewoluujących rosyjskich praktyk unikania zobowiązań i przestrzeganiu wielostronnych kontroli eksportu i sankcji. Celem wytycznych jest ochrona wspólnych pozycji z listy priorytetowej przed niewłaściwym wykorzystaniem, zapobieganie szkodom dla reputacji i ograniczanie ryzyka odpowiedzialności, przy jednoczesnym wspieraniu dalszej skuteczności skoordynowanych kontroli eksportu i sankcji.

Od 24 lutego 2022 r. Grupa G7, we współpracy z innymi członkami Globalnej Koalicji Kontroli Eksportu (GECC), wdrożyła bezprecedensowe sankcje i kontrole eksportu, które ograniczają dostęp Rosji do technologii oraz innych materiałów niezbędnych do prowadzenia operacji wojskowych i nielegalnej wojny na Ukrainie. Rok temu, we wrześniu 2023 r., Mechanizm Koordynacji Egzekwowania G7 powołał Podgrupę Roboczą ds. Egzekwowania Kontroli Eksportu, aby zapewnić forum do wymiany informacji i wyników operacyjnych, omawiania trendów w badaniach i analizach oraz dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie egzekwowania, w tym poprzez skoordynowane wskazówki dla przemysłu.

Link do dokumentu.

Źródło: BIS

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *