24 września br. Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania oraz Unia Europejska (G7) opublikowały po raz pierwszy w historii wspólne wytyczne dla przemysłu dotyczące zapobiegania obchodzenia kontroli eksportu i sankcji nałożonych na Rosję.
„Zapobieganie pozyskiwania przez Rosję komponentów potrzebnych do zasilania śmiercionośnych pocisków i bezzałogowych statków powietrznych jest najwyższym priorytetem dla członków G7” – powiedział zastępca sekretarza ds. egzekwowania przepisów eksportowych Matthew S. Axelrod. “Wysiłki G7 w zakresie przeciwdziałania dywersji nie mogą jednak odnieść sukcesu bez partnerstwa z przemysłem, dlatego też wydaliśmy pierwszy w historii dokument zawierający stosowne wytyczne, którego celem jest dostarczenie przemysłowi w całej G7 informacji niezbędnych do identyfikacji i reagowania na zmieniające się taktyki obchodzenia ograniczeń przez Rosję”.
Wspólne wytyczne określają następujące obszary priorytetowe:
- Przedmioty (towary), które stwarzają zwiększone ryzyko skierowania do Rosji;
- Sygnały ostrzegawcze (red flags) wskazujące na potencjalne unikanie kontroli eksportu i/lub sankcji; i
- Najlepsze praktyki, które branża może wykorzystać w celu uwzględnienia tych sygnałów ostrzegawczych i przeprowadzenia wzmocnionej należytej staranności (enhanced due diligence).
24 września w Brukseli spotkali się Przedstawiciele Podgrupy Roboczej G7 ds. Egzekwowania Kontroli Eksportu, aby ogłosić wydanie dokumentu z wytycznymi oraz potwierdzić swoje stałe zaangażowanie na rzecz solidnej, wielostronnej kontroli wywozu i egzekwowania sankcji. Wydając dokument, Podgrupa Robocza G7 ma na celu pomóc branży w identyfikowaniu ewoluujących rosyjskich praktyk unikania zobowiązań i przestrzeganiu wielostronnych kontroli eksportu i sankcji. Celem wytycznych jest ochrona wspólnych pozycji z listy priorytetowej przed niewłaściwym wykorzystaniem, zapobieganie szkodom dla reputacji i ograniczanie ryzyka odpowiedzialności, przy jednoczesnym wspieraniu dalszej skuteczności skoordynowanych kontroli eksportu i sankcji.
Od 24 lutego 2022 r. Grupa G7, we współpracy z innymi członkami Globalnej Koalicji Kontroli Eksportu (GECC), wdrożyła bezprecedensowe sankcje i kontrole eksportu, które ograniczają dostęp Rosji do technologii oraz innych materiałów niezbędnych do prowadzenia operacji wojskowych i nielegalnej wojny na Ukrainie. Rok temu, we wrześniu 2023 r., Mechanizm Koordynacji Egzekwowania G7 powołał Podgrupę Roboczą ds. Egzekwowania Kontroli Eksportu, aby zapewnić forum do wymiany informacji i wyników operacyjnych, omawiania trendów w badaniach i analizach oraz dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie egzekwowania, w tym poprzez skoordynowane wskazówki dla przemysłu.
Źródło: BIS