Organizacja przestępcza zajmująca się oszustwami podatkowymi związanymi ze sprzedażą paliw została zatrzymana przez władze niemieckie, przy międzynarodowej pomocy sądowej w 11 krajach europejskich koordynowanej przez Eurojust. W dniu akcji aresztowano dwóch podejrzanych w Austrii i Polsce, rzekomo przywódców siatki przestępczej, która oszukała niemieckie organy podatkowe na kwotę blisko 8 mln euro. W sumie przeszukano 40 miejsc w 11 krajach, w tym 10 w Niemczech, w miastach takich jak Hamburg, Brema, Duisburg i Fryburg.
Działając z Hamburga, od 2018 do ubiegłego roku podejrzani o niemieckim, rosyjskim i polskim pochodzeniu prowadzili firmę, która na powierzchni zajmowała się sprzedażą rozpuszczalników i środków antykorozyjnych lub płynów. Produkty te są zwolnione z podatku energetycznego zgodnie z prawem niemieckim. W rzeczywistości produkty zawierały duże ilości oleju napędowego i benzyny, które nie były zwolnione z podatku energetycznego. Ten podatek nigdy nie został spłacony.
Przestępcze zjawisko tzw. „Olejów napędowych”, czyli nielegalna sprzedaż smarów jako paliw, zyskało ogromną popularność w sektorze energetycznym w całej Europie. W tym kontekście mieszanki podobne do oleju napędowego są sprzedawane nielegalnie jako paliwa, a trzycyfrowe miliony euro z podatków energetycznych są unikane.
Większość produktów trafiła do klientów we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W skomplikowanym oszustwie polegającym na wymianie faktur sieć zdołała uniknąć płacenia podatku VAT również organom podatkowym w Hamburgu. Uczestnicy siatki przestępczej zostali zatrzymani pod zarzutem oszustw podatkowych i prania pieniędzy.
Podejrzani wykorzystali firmy pośredniczące do przeprowadzania transakcji finansowych w całej Europie i ukrywania oszustwa. Eurojust koordynował wsparcie sądowe przy wykonywaniu europejskich nakazów dochodzeniowych i wniosków o wzajemną pomoc prawną w 11 krajach: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, Włoszech, na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Rumunii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Agencja pomagała w przygotowaniach do dnia akcji, wspierając go również Centrum Koordynacji.
Operację naziemną przeprowadziła Prokuratura w Hamburgu oraz organy celno-skarbowe w Hamburgu i Rostocku.
Źródło: Eurojust