4 lipca br. Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) wydał nowe wytyczne dotyczące tzw. „reguł podróży”, tj. informacji, które powinny towarzyszyć transferom środków i niektórych kryptoaktywów. Zasada ta pomoże zwalczać nadużywanie takich transferów do celów prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Wytyczne określają, jakie informacje powinny towarzyszyć transferowi środków lub kryptoaktywów, a także wymieniają kroki, które dostawcy usług płatniczych (PSP), pośredniczący dostawcy usług płatniczych (IPSP), dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów (CASP) i pośredniczący dostawcy usług w ich zakresie (ICASP) powinni podjąć w celu wykrycia brakujących lub niekompletnych informacji oraz co powinni zrobić, jeśli transfer środków lub transfer aktywów kryptograficznych nie zawiera wymaganych informacji.
Celem jest ustanowienie spójnego i skutecznego podejścia do wdrażania reguły podróży w całej UE, która umożliwia odpowiednim organom pełne śledzenie takich transferów, w sytuacjach kiedy jest to konieczne do zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz wykrywania ich lub prowadzenia dochodzeń w ich sprawie.
Kontekst
W czerwcu 2023 r. weszło w życie rozporządzenie (UE) 2023/1113. Dokument ten przekształca rozporządzenie (UE) 2015/847 i dostosowuje unijne ramy prawne do standardów Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) poprzez rozszerzenie obowiązku uwzględniania informacji o inicjatorze i beneficjencie na CASP – tak zwaną „regułę podróży”. Zmienia również dyrektywę (UE) 2015/849 w celu poddania CASP, które są autoryzowane zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2023/1114, tym samym wymogom w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz nadzorowi w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, co instytucje kredytowe i finansowe.
Termin zgłaszania przez właściwe organy informacji o przestrzeganiu przez nie wytycznych, upłynie dwa miesiące po opublikowaniu tłumaczeń na języki urzędowe UE. Wytyczne zmieniające będą miały zastosowanie od dnia 30 grudnia 2024 r.
EBA opublikował także Wytyczne w sprawie opartych na ryzyku organów nadzoru AML/CFT nad dostawcami usług w zakresie kryptoaktywów (CASP) oraz Wytyczne dla dostawców usług w zakresie kryptoaktywów w celu skutecznego zarządzania ich narażeniem na ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, a obecnie finalizuje prace nad Wytycznymi w sprawie wewnętrznych polityk, procedur i kontroli w celu zapewnienia zgodności ze środkami ograniczającymi, które mają zastosowanie do CASP oraz innych instytucji finansowych.
Podstawa prawna
Art. 36 rozporządzenia (UE) 2023/1113 oraz art. 19a ust. 2 dyrektywy (UE) 2015/849 upoważniają EBA do wydania wytycznych dla właściwych organów, dostawców usług płatniczych i dostawców usług płatniczych w zakresie: (a) środków, jakie dostawcy ci powinni podjąć w celu zapewnienia zgodności z niektórymi artykułami rozporządzenia (UE) 2023/1113; (b) technicznych aspektów stosowania niniejszego rozporządzenia do poleceń zapłaty; oraz (c) środków, w tym kryteriów i sposobów identyfikacji i weryfikacji tożsamości inicjatora lub beneficjenta przelewu dokonanego na adres lub z adresu hostowanego samodzielnie.
Niniejsze wytyczne uchylają ze skutkiem od dnia 30 grudnia 2024 r. „Wspólne wytyczne na mocy art. 25 rozporządzenia (UE) 2015/847 w sprawie środków, które dostawcy usług płatniczych powinni podjąć w celu wykrycia brakujących lub niekompletnych informacji o płatniku lub odbiorcy, oraz procedur, które powinni wdrożyć w celu zarządzania przekazem pieniężnym, w którym brakuje wymaganych informacji” (JC/GL/2017/16).
Link do dokumentu EBA: https://www.eba.europa.eu/sites/default/files/2024-07/6de6e9b9-0ed9-49cd-985d-c0834b5b4356/Travel%20Rule%20Guidelines.pdf
Źródło: EBA