13 sierpnia br. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował ostateczne poprawki do swoich regulacyjnych standardów technicznych (RTS) dotyczących fundamentalnego przeglądu księgi handlowej (FRTB). Zmiany mają na celu przede wszystkim dostosowanie tych RTS do rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych (CRR3) i zapewnienie stabilności obowiązujących ram regulacyjnych. RTS są częścią planu dotyczącego pakietu bankowego.
Rozporządzenie CRR3 wprowadziło szereg zmian do FRTB i upoważniło EBA do zmiany istniejących regulacyjnych standardów technicznych w celu dostosowania ich do nowego poziomu tekstu. W szczególności EBA został upoważniony do przeglądu regulacyjnych standardów technicznych w zakresie traktowania ryzyka walutowego i towarowego w portfelu bankowym, regulacyjnych standardów technicznych w zakresie testu przypisania zysków i strat oraz regulacyjnych standardów technicznych w zakresie oceny możliwości modelowania czynników ryzyka.
W kwestii szczegółów dotyczących testu przypisania zysków i strat, RTS usuwają formułę agregacji do obliczania łącznych wymogów w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka rynkowego dla instytucji stosującej alternatywną metodę modelu wewnętrznego, ponieważ formuła ta została obecnie wprowadzona w CRR3.
Jeśli chodzi o ocenę modelowalności czynników ryzyka, RTS zapewniają, że instytucje są w stanie określić, w jakim stopniu polegają na zewnętrznym dostawcy w celu oceny możliwości modelowania czynnika ryzyka.
Wreszcie, jeśli chodzi o traktowanie ryzyka walutowego i towarowego w portfelu niehandlowym, RTS zapewniają, że ryzyko translacyjne jest należycie uwzględniane przez instytucje.
Podstawa prawna i tło
Projekt RTS został opracowany zgodnie z art. 325 ust. 9, art. 325be ust. 3 i art. 325bg ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 (CRR), zmienionego rozporządzeniem CRR3, które upoważnia EBA do określenia:
- sposobu, w jaki instytucje powinny obliczać wymogi w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka rynkowego dla pozycji portfela niehandlowego, które podlegają ryzyku walutowemu lub ryzyku cen towarów;
- sposobu, w jaki instytucje mają oceniać modelowalność czynników ryzyka;
- szczegółów technicznych dotyczących testów przypisania zysków i strat.
Harmonogram EBA nakreśla również intencje i plan działania EBA w celu zapewnienia sprawnego wdrożenia nowego podejścia w całej UE. W szczególności odzwierciedla on priorytetyzację prac EBA w czterech fazach, co jest zasadniczo zgodne z terminami zawartymi w CRR3, począwszy od wdrożenia zasadniczych części ram.
Źródło: EBA