W piątek 29 kwietnia 2022 r. odbył się organizowany przez nas International Risk Congress w w siedzibie Euroclear w Brukseli. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję porozmawiać z Davidem Lewisem – dyrektorem zarządzającym i globalnym szefem działu doradczego ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) w dziale dochodzeń kryminalistycznych i wywiadu w Kroll UK. David Lewis rozmawiał z prezenterką Diną-Perlą Portnaar o tym, jak na co dzień wykorzystuje swoje rozległe doświadczenie globalnie, pomagając rządom, instytucjom nadzorującym oraz podmiotom regulowanym skutecznie zwalczać pranie brudnych pieniędzy.
Według Davida Lewisa największe ryzyko znaleźć można w stolicach finansowych, takich jak Nowy Jork czy Londyn. Rozmówca odnosi się również do inwazji Rosji w Ukrainie, wskazując że obecna sytuacja wpływa na znaczne zwiększenie ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, jest to również destabilizacja całego regionu stwarzająca wszelkiego rodzaju nowe zagrożenia. Lewis mówi też o bezprecedensowych sankcjach wobec Rosji oraz problemach z poszukiwaniem aktywów związanych z firmami-przykrywkami. Wskazuje, że odzyskanie jakichkolwiek przedmiotów wartościowych jest bardzo trudne. Zapytany o podejmowane działania odpowiada, że poszukiwanie skradzionych dóbr zaczyna się od otwartych źródeł informacji, ale także opiera się na sieciach współpracy, danych oraz technologii żeby móc uzyskać wgląd w to, gdzie mogą być zasoby, czego możemy się dowiedzieć o osobach powiązanych. Lewis wskazuje, że sieci społecznościowe robią tego rodzaju analizy wokół tematu i podają kierunek, w którym można zmierzać aby skutecznie poszukiwać aktywów, oraz odpowiedzieć na pytanie czy można je skonfiskować i czy ostatecznie można je odzyskać. “Ponieważ jedną kwestią jest zamrażanie aktywów z powodu sankcji, a inną kwestią jest możliwość odzyskania jakiejkolwiek wartości i sprzedaży tych aktywów, a jeśli nie można udowodnić powiązania z przestępstwem, to jest to naprawdę bardzo trudne” – wskazuje. “W rzeczywistości, wszystko co można zrobić, to poszukiwać aktywów należących do oligarchów, zanim trzeba będzie je zwrócić gdy sankcje zostaną ostatecznie zniesione, czego oczywiście nie chcemy. Jeśli chodzi o skalę globalną prania brudnych pieniędzy idzie nam bardzo źle. Istnieje system, tworzący zbiór zasad, przepisów, regulacji, instytucje, które są po to, żeby się z tym uporać, jednak nie było woli politycznej. Cennym środkiem w zwalczaniu przestępstw finansowych i gospodarczych pełni obecnie dziennikarstwo śledcze” – zaznacza.
David Lewis może pochwalić się niemal dziesięcioletnim doświadczeniem w pracy nad przeciwdziałaniem prania brudnych pieniędzy. Przed dołączeniem do Kroll pełnił funkcję Sekretarza Wykonawczego Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), gdzie kierował Sekretariatem FATF, wnosząc rozległą wiedzę ekspercką dot. walki z praniem pieniędzy przez rządy, finansowania terroryzmu i proliferacją broni masowego rażenia. David Lewis założył pierwszy instytut szkoleniowy FATF i globalny program szkoleniowy dla urzędników państwowych.
Źródło: https://www.riskcompliance.biz/news/combating-financial-economic-crime-interview-with-david-lewis-in-brussels/