Podczas globalnej operacji, organom z całego świata udało się wyłączyć szyfrowaną platformę komunikacyjną wykorzystywaną do działalności przestępczej, takiej jak handel narkotykami, morderstwa, łapownictwo oraz pranie pieniędzy. Zakrojona na szeroką skalę operacja, wspierana przez Eurojust i Europol, doprowadziła do ponad 50 aresztowań i zajęcia aktywów finansowych.
Dochodzenie w sprawie platformy komunikacyjnej rozpoczęło się, gdy władze zostały zaalarmowane o nowej zaszyfrowanej usłudze używanej w Szwecji, Francji, Hiszpanii i Holandii. Z uwagi na fakt, że serwery znajdowały się we Francji, to francuskie organy rozpoczęły dochodzenie w tej sprawie. Silne szyfrowanie platformy sprawiało, że była idealna dla sieci przestępczych. Platforma wykorzystywana była głównie do handlu narkotykami oraz innych działań przestępczych, takich jak handel bronią, morderstwa, rabunki, porwania i pranie pieniędzy.
Platforma komunikacyjna jest w pełni anonimową usługą. Użytkownicy mogą zakupić rozwiązanie bez podawania jakichkolwiek danych osobowych. Platforma wykorzystuje trzy standardy szyfrowania i oferuje opcję wysłania wiadomości, po której określony kod powoduje samozniszczenie wszystkich wiadomości na telefonie docelowym. Dzięki wykorzystaniu wielu prywatnych serwerów na całym świecie, osoby trzecie i agencje rządowe mają trudności ze śledzeniem rozwiązań komunikacyjnych.
W związku z tym, że serwery znaleziono we Francji i Islandii, platforma była administrowana z Australii i Kanady, a aktywa finansowe znajdowały się w Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła się globalna operacja przeciwko usłudze telekomunikacyjnej. W Eurojust utworzono wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy (JIT) między organami z Francji i Stanów Zjednoczonych. Umożliwiło to wymianę informacji i dowodów w czasie rzeczywistym. W dochodzenie zaangażowane były również władze z Holandii, Szwecji, Kanady i Australii. Poprzez koordynację między organami, prowadzoną przez Eurojust, określono strategię mającą na celu usunięcie szyfrowanego rozwiązania telekomunikacyjnego.
Aby ułatwić prowadzenie dochodzeń w sprawie nielegalnych działań z wykorzystaniem rzeczonej platformy komunikacyjnej, w marcu 2022 r. w Europolu utworzona została operacyjna grupa zadaniowa (OTF), w skład której weszły organy ścigania z Australii, Kanady, Francji, Irlandii, Włoch, Holandii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.
W siedzibie Europolu utworzono również Wspólne Centrum Operacyjne, w którym przedstawiciele członków OTF i funkcjonariusze Europolu zapewniali wsparcie i ułatwiali koordynację jednoczesnych działań operacyjnych prowadzonych na całym świecie.
Dochodzenia zakończyły się szeregiem wspólnych akcji na całym świecie przeciwko usługom telekomunikacyjnym. Aresztowano 38 podejrzanych w Australii, 11 w Irlandii, 1 we Włoszech i w Kanadzie. W Australii zlikwidowano także laboratorium narkotykowe, a globalnie skonfiskowano broń, narkotyki i ponad 1 mln euro w gotówce. W miarę postępów śledztwa spodziewane są dalsze działania.
Źródło: Eurojust