Globalne sankcje UE za naruszanie praw człowieka przedłużone o kolejny rok

03 grudnia 2024

2 grudnia 2024 r. Rada postanowiła przedłużyć o kolejny rok (do 8 grudnia 2025 r.) sankcje wobec osób, podmiotów i organów za poważne naruszanie i łamanie praw człowieka. Zaktualizowana została również lista sankcyjna. Według najnowszych danych sankcje obejmują obecnie 116 osób i 33 podmioty.

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów i na zakazie otrzymywania środków, zasobów finansowych i gospodarczych od osób i podmiotów z UE. Osoby znajdujące się na liście nie mogą też wjeżdżać do UE.

Decyzja ta potwierdza, że UE z determinacją potępia – za pomocą wszelkich dostępnych instrumentów – łamanie i naruszanie praw człowieka, gdziekolwiek do tego dochodzi. Przypomina też, że prawa człowieka są powszechne, niepodzielne, współzależne i wzajemnie powiązane.

Kontekst

Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka, ustanowiony 7 grudnia 2020 r., pozwala Unii nakładać sankcje na osoby, podmioty i organy – w tym podmioty państwowe i niepaństwowe – odpowiedzialne za łamanie i poważne naruszenia praw człowieka, zaangażowane w takie działania lub z nimi powiązane.

4 grudnia 2023 r. Rada przedłużyła o trzy lata – do 8 grudnia 2026 r. – ramy sankcji w kontekście globalnego systemu UE dotyczącego naruszania praw człowieka. 

Tego rodzaju sankcje dotyczą na przykład:

  • osób i podmiotów odpowiedzialnych za łamanie i naruszanie praw człowieka w różnych częściach świata, w tym w Afganistanie, na Haiti, w Iranie, Korei Północnej, Mjanmie/Birmie, Rosji, Sudanie Południowym i Syrii
  • osób i podmiotów powiązanych z Grupą Wagnera, ze względu międzynarodowy wymiar i powagę działalności grupy
  • osób i podmiotów z Rosji powiązanych ze śmiercią Aleksieja Nawalnego
  • ekstremistycznych osadników izraelskich na okupowanym Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka wobec Palestyńczyków
  • izraelskich aktywistów stosujących przemoc, którzy blokują pomoc humanitarną dla Strefy Gazy
  • Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w związku z powszechną przemocą seksualną i przemocą na tle płciowym podczas ataków terrorystycznych w październiku 2023 r.

Wpisy na listę sankcyjną podlegające temu systemowi wygasają i są weryfikowane co 12 miesięcy. UE uważnie obserwuje sytuację w tym zakresie, dzięki czemu lista sankcyjna jest ciągle aktualna.

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *