5 listopada 2024 Rada przyjęła dwa akty prawne, które zmieniają dyrektywę Solvency II – główny akt UE w dziedzinie ubezpieczeń – i wprowadziła nowe przepisy dotyczące działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w sektorze ubezpieczeń (IRRD).
Znowelizowana dyrektywa Solvency II wzmocni rolę sektora ubezpieczeń i reasekuracji w oferowaniu europejskim firmom długoterminowych prywatnych źródeł inwestycji. Jednocześnie zmieniony akt ma na celu zwiększenie stabilności tego sektora, umożliwienie skuteczniejsze wsparcie zielonej i cyfrowej transformacji gospodarki UE oraz wzmocnienie unii rynków kapitałowych.
Ta podwójna rola sektora ma się przyczynić do pogłębienia unii rynków kapitałowych, finansowania transformacji ekologiczno-cyfrowej i zwiększania wzrostu gospodarczego w Europie. Celem nowej dyrektywy w sprawie działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w sektorze ubezpieczeń (IRRD) jest lepsze przygotowanie ubezpieczycieli i właściwych organów w UE na poważne trudności finansowe, tak aby mogli oni podejmować wczesne i szybkie działania, także transgraniczne. Nowe przepisy będą chronić ubezpieczających, a zarazem zminimalizują skutki odczuwane przez gospodarkę i system finansowy oraz zapobiegną korzystaniu z pieniędzy podatników.
Dalsze kroki
Dyrektywy ukażą się niebawem w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Nowe przepisy zaczną obowiązywać dwa lata po wejściu w życie.
Kontekst
22 września 2021 r. Komisja przekazała Radzie kompleksowy pakiet zmieniający przepisy Solvency II. W jego skład wszedł wniosek zmieniający dyrektywę Solvency II i projekt dyrektywy w sprawie działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w sektorze ubezpieczeń (IRRD).
Przyjęcie tych aktów przez Radę jest wynikiem porozumienia z Parlamentem Europejskim, które osiągnięto w pierwszym czytaniu w ramach procedury współdecyzji.
Źródło: Rada Unii Europejskiej