ESA ostrzega przed ryzykiem związanym z wydarzeniami gospodarczymi i geopolitycznymi

25 września 2024

Trzy europejskie organy nadzoru (EBA, EIOPA i ESMA – ESA) opublikowały we wrześniu br. swój jesienny raport Wspólnego Komitetu na temat ryzyk i podatności na zagrożenia w systemie finansowym UE. Raport podkreśla utrzymującą się wysoką niepewność gospodarczą i geopolityczną. ESA ostrzega krajowych nadzorców przed ryzykiem dla stabilności finansowej wynikającym z tych niepewności i wzywają wszystkich uczestników rynku finansowego do zachowania czujności. Po raz pierwszy raport obejmuje również międzysektorową dogłębną analizę ryzyka kredytowego w sektorze finansowym.

Ciągły spadek inflacji pod koniec 2023 r. i na początku 2024 r. skłonił banki centralne do rozpoczęcia przejścia na luźniejszą politykę pieniężną. Rynki finansowe zachowywały się silnie w oczekiwaniu na przyszłe obniżki stóp procentowych i poprawiające się perspektywy makroekonomiczne, z wyjątkiem krótkotrwałego, ale gwałtownego spadku cen akcji w sierpniu. Niemniej jednak nadal istnieje znaczna niepewność co do przyszłej ścieżki światowej gospodarki, inflacji i polityki pieniężnej oraz wzajemnego oddziaływania tych czynników w różnych jurysdykcjach.

Pośród trwających wydarzeń geopolitycznych, takich jak rosyjska agresja na Ukrainę, wojna na Bliskim Wschodzie i wybory w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, istnieje potencjał nagłych zmian w perspektywach gospodarczych i oczekiwaniach rynkowych. Wysoka zmienność rynku w sierpniu dała przedsmak ciągłego potencjału nagłych zmian w perspektywach i oczekiwaniach rynkowych. Podsumowując, wysoce niepewne obecne otoczenie nadal przedstawia istotne ryzyko stabilności finansowej i ryzyko operacyjne, które wymagają czujności ze strony wszystkich uczestników rynku finansowego.

W obliczu tych ryzyk i zagrożeń Wspólny Komitet Europejskich Urzędów Nadzoru zaleca właściwym organom krajowym, instytucjom finansowym i uczestnikom rynku podjęcie następujących działań politycznych:

  • instytucje finansowe i organy nadzoru powinny pozostać przygotowane na stawienie czoła skutkom utrzymujących się wysokich stóp procentowych dla gospodarki realnej;
  • ryzyko kredytowe powinno być nadal monitorowane i ostrożnie zarządzane, ponieważ jego potencjalna materializacja pozostaje przedmiotem obaw. Podkreśla to potrzebę odpowiednich poziomów rezerw i przyszłościowej polityki rezerw, przy jednoczesnym zachowaniu ostrożnej i aktualnej wyceny zabezpieczeń;
  • instytucje finansowe muszą być elastyczne i zwinne oraz posiadać odpowiednie plany i procesy, aby móc stawić czoła nieoczekiwanym, krótkoterminowym i wielorakim wyzwaniom;
  • instytucje finansowe i organy nadzoru powinny zachować czujność w kwestii wpływu inflacji na rozwój produktów.
  • Instytucje finansowe i organy nadzoru powinny zachować czujność w związku z zagrożeniami operacyjnymi i ryzykiem utraty stabilności finansowej, które mogą wynikać z cyberzagrożeń, czego przykładem była globalna awaria informatyczna w lipcu, która była wynikiem nieudanej aktualizacji oprogramowania popularnej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem. 

Link do Raport Wspólnego Komitetu ds. Ryzyka i Podatności – Jesień 2024

Źródło: EBA

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *