Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator i nadzorca rynków finansowych UE, opublikował 29 sierpnia 2024 r. swój drugi raport z monitorowania ryzyka w 2024 r. Raport przedstawia główne czynniki ryzyka, z którymi obecnie mierzą się rynki finansowe UE. Wskazano w nim, iż wydarzenia zewnętrzne nadal mają silny wpływ na ewolucję rynków finansowych, a ESMA widzi wysokie lub bardzo wysokie ogólne ryzyko na rynkach w ramach swojego zakresu działania.
Mniej zmienne rynki na początku 2024 r. oraz powrót zachowań typu – poszukiwanie zysków w bardziej ryzykownych segmentach rynku – sugerowały ogólne rynkowe oczekiwanie „miękkiego lądowania”. Najnowsze wydarzenia pokazują jednak, że rynki pozostają bardzo wrażliwe, zwłaszcza na zmiany stóp procentowych, pogarszające się ryzyko kredytowe oraz wydarzenia polityczne i wyborcze. Nadal istnieje duże ryzyko korekt w kontekście kruchej płynności rynku akcji i innych.
Rozwój strukturalny
Finansowanie oparte na rynku: Dostępność kapitału dla europejskich przedsiębiorstw za pośrednictwem rynków kapitałowych była dotychczas w 2024 r. zasadniczo stabilna. Chociaż otoczenie rynkowe pozostaje bardzo trudne dla emisji akcji, pojawiły się oznaki poprawy w zakresie działalności IPO. Perspektywy obligacji korporacyjnych nadal wskazują na znaczącą zbliżającą się granicę zapadalności od 2024 r. do 2028 r. W tym kontekście zrównoważenie zadłużenia korporacyjnego pozostaje znacznym ryzykiem, szczególnie w segmentach niższej jakości.
Zrównoważone finanse: W ciągu ostatnich kilku lat duże zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami i ich wykorzystanie wysyłały pozytywne sygnały o gotowości inwestorów do finansowania zielonej transformacji. Jednak ostatnie wydarzenia rynkowe związane z ESG wywołały obawy dotyczące zdolności mobilizacji kapitału prywatnego, przy czym emisja zielonych obligacji spowalnia, a zrównoważone fundusze po raz pierwszy w 2H23 stają w obliczu odpływu środków. Patrząc w przyszłość, zdolność firm do ogłaszania wiarygodnych planów transformacji może pokierować szerszą gotowością do inwestowania w firmy przechodzące transformację, wspieraną przez instrumenty finansowania transformacji.
Innowacje finansowe: Rynki kryptoaktywów nadal rosły w pierwszej połowie 2024 r., napędzane zatwierdzeniem spot Bitcoin i Ether ETP w USA, aby osiągnąć całkowitą globalną wycenę rynkową w wysokości 2,2 bln EUR do końca czerwca (+40% od końca 2023 r.). Płynność powróciła również do poziomów sprzed FTX. Jednak rozwój rynku na początku sierpnia doprowadził do zmienności i znacznych spadków wycen kryptoaktywów. Wysoka koncentracja utrzymuje się także zarówno w przypadku kryptoaktywów, jak i giełd kryptowalut.
Monitorowanie rynku
Rynki papierów wartościowych: Ceny aktywów na początku 2024 r. wykazywały tendencję wzrostową przy niewielkiej zmienności, co sugeruje, że spodziewano się przyszłych obniżek stóp procentowych. W czerwcu i lipcu miały miejsce epizody zmienności rynku związane z wyborami w UE, a krótkotrwały spadek wycen akcji globalnych na początku sierpnia wiązał się ze słabszymi niż oczekiwano wskaźnikami makroekonomicznymi w USA. Na rynkach dochodu stałego spready obligacji korporacyjnych nadal spadały, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw o wysokiej rentowności, podczas gdy jakość kredytowa wysokodochodowych papierów wartościowych niefinansowych nadal się obniżała, szczególnie w przypadku nieruchomości. Może to wskazywać na poszukiwanie rentowności z możliwym niedoszacowaniem ryzyka.
Zarządzanie aktywami: Wyniki funduszy UE były pozytywne we wszystkich kategoriach, a fundusze narażone na instrumenty o stałym dochodzie (fundusze obligacji i fundusze rynku pieniężnego) odnotowały wpływy. Wzrost stóp procentowych został zrównoważony przez powszechne postrzeganie przez rynek spadku ryzyka kredytowego, co znalazło odzwierciedlenie w niskich spreadach kredytowych. Jednak jakość kredytowa portfela funduszy obligacji, mierzona ratingiem kredytowym, nadal się pogarszała, zwiększając ryzyko nieuporządkowanej wyceny ryzykownych aktywów. Nadal występują ryzyka związane z ryzykiem płynności i potencjalnymi stratami związanymi ze stopą procentową, ryzykiem kredytowym i problemami z wyceną. Otwarte fundusze nieruchomości pozostają szczególnie narażone ze względu na ich strukturalne niedopasowanie płynności i presję spadkową na wyceny na rynkach nieruchomości.
Źródło: ESMA/ www.esma.europa.eu