UE nakłada sankcje na kolejnych 28 osób za udział w represjach wewnętrznych na Białorusi

08 sierpnia 2024

5 sierpnia br. Rada podjęła decyzję o nałożeniu sankcji na kolejnych 28 osób w związku z ich rolą w trwających represjach wewnętrznych i naruszeniach praw człowieka na Białorusi. Sankcjami objęto dwóch zastępców szefa Głównego Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji (GUBOPiK) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. GUBOPiK jest jednym z głównych organów odpowiedzialnych za prześladowania polityczne na Białorusi obejmujące arbitralne i bezprawne aresztowania i brutalne traktowanie, w tym tortury, działaczy i członków społeczeństwa obywatelskiego.

Dodane wpisy dotyczą również różnych pracowników wymiaru sprawiedliwości: prokuratorów i wielu sędziów, którzy wydali umotywowane politycznie wyroki, m.in. na obywateli, którzy protestowali przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 r. lub którzy po prostu wyrazili swoje opinie przeciwko reżimowi Łukaszenki. Ponadto środki ograniczające nałożono też na szefów różnych instytucji penitencjarnych (więzień i ośrodka tymczasowego aresztowania).

Objęto nimi również grupę wieloletnich zwolenników Łukaszenki, którzy czerpali korzyści z reżimu. Należą do nich: dyrektor generalna największej państwowej agencji informacyjnej Białoruskiej Agencji Telegraficznej (BelTA) Iryna Akulovich, gospodarz programu telewizyjnego „Senat” na kanale STV (СТВ) i przewodniczący Rady Młodzieży w Zgromadzeniu Narodowym Białorusi Mikita Rachylouski oraz były szef służby prasowej Łukaszenki i długoletni dyrektor generalny BelTA Dzmitry Zhuk. Ci propagandyści reżimu dobrowolnie przekazywali białoruskiej opinii publicznej fałszywe informacje o represjach stosowanych przez władze państwowe, szerzyli dezinformację kreowaną zarówno przez władze białoruskie, jak i rosyjskie oraz propagowali nienawiść wobec opozycji demokratycznej i społeczeństwa obywatelskiego.

Sankcje związane z sytuacją na Białorusi dotyczą teraz 261 osób i 37 podmiotów.

Osoby i podmioty umieszczone dziś na liście sankcyjnej są objęte zamrożeniem aktywów. Nie mogą też otrzymywać środków finansowych od obywateli UE i unijnych firm. Dodatkowo na osoby z listy nałożono zakaz podróży uniemożliwiający im wjazd na terytorium UE lub przejazd przez nie.

Sankcje te zostały przyjęte przed czwartą rocznicą sfałszowanych wyborów prezydenckich z sierpnia 2020 r. W konkluzjach z 19 lutego 2024 r. Rada wyraziła głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w zakresie praw człowieka na Białorusi i zdecydowanie potępiła nieustanne kampanie prześladowań i zastraszania kierowane przez białoruski reżim przeciwko wszystkim warstwom białoruskiego społeczeństwa. Wyraziła także ubolewanie z powodu ciągłego przetrzymywania więźniów politycznych  w przerażających warunkach, narażaniem na tortury i maltretowaniem, bez dostępu do podstawowych usług zdrowotnych, a przetrzymywanie ich przez długi czas bez kontaktu z prawnikami i krewnymi.

UE wezwała władze Białorusi do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zniesienia kary śmierci. Rada zdecydowanie potępiła również bezprecedensowe nasilenie represji i ograniczanie udziału w życiu politycznym przed wyborami parlamentarnymi i lokalnymi, które odbyły się 25 lutego 2024 r.

26 lutego 2024 r. wysoki przedstawiciel wydał oświadczenie po wyborach parlamentarnych i lokalnych, w którym potępił bezprecedensowy poziom represji, naruszeń praw człowieka, ograniczania udziału w życiu politycznym i dostępu do niezależnych mediów. Podkreślił, że urzędnicy parlamentarni i lokalni wybrani na Białorusi nie mają legitymacji demokratycznej, ponieważ warunki wolnych i uczciwych wyborów nie zostały spełnione.

Rada stoi po stronie narodu białoruskiego i nieustająco wspiera jego dążenia, by Białoruś była wolna, demokratyczna, suwerenna i niezależna jako część pokojowej Europy.

Źródło: Rada Unii Europejskiej

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *